Insert your alternative text
Historie

Vydejte se s námi na cestu 70 letou historií společnosti JUMO

Moritz Kurt Juchheim založil dnešní společnost JUMO GmbH & Co. KG ve městě Fulda pod názvem M. K. JUCHHEIM KG. Se svými 6 zaměstnanci začal na výrobní ploše 350 m² vyrábět skleněné teploměry a skleněné kontaktní teploměry. Narodil se 4. července 1910 ve městě Ilmenau v Durynsku, kde vyráběl teploměry již jeho otec. Od samého začátku se Moritz Kurt Juchheim zaměřoval na vysoce kvalitní přístroje a nejlepší možné služby zákazníkům. Název JUMO je odvozen od jména zakladatele společnosti. Vydejte se s námi na cestu historií naší společnosti.

Od skleněných teploměrů k senzorům – z Fuldy do Evropy

1949-1979

Továrna na výrobu teploměrů "M.K. Juchheim" byla ve městě Fulda založena ještě před vznikem 2 německých států a již v roce 1949 vystavovala své produkty na veletrhu Hannover Messe. Spolkovým kancléřem se stal Konrad Adenauer. V době německého hospodářského zázraku roste také společnost založená ve Fuldě. Do roku 1952 vzrostl počet zaměstnanců z 6 na 100 a do roku 1970 vzrostl tento počet desetkrát. Výrobní plocha se zvýšila z 350 na 12 000 m².

V roce 1966 byla zahájena výroba platinových skleněných senzorů. Do spektra produktů byly přidány měřicí a regulační přístroje na elektronickém základě. Zatímco svět truchlil nad rozpadem Beatles, založil v roce 1971 Moritz Juchheim první dceřinou společnost v Belgii. Tímto krokem byla zahájena internacionalizace. V roce 1978 bylo JUMO první společností používající procesory v regulační technice.

Nový vývoj až k robotizaci

1980-1989

Zatímco "Magická kostka" Erna Rubika dosáhla kultovního postavení, JUMO pokračovalo ve vývoji své nabídky služeb a poprvé nabídlo zpracování kovů a výrobu elektronických modulů externím zákazníkům. Rozšířena byla také oblast analýzy kapalin.

V roce 1985 fandilo Německo 17-letému fenomenálnímu tenistovi Borisu Beckerovi. Ve stejném roce zemřel nejstarší syn zakladatele společnosti Moritze a jednatel po boku svého otce od roku 1965 Peter Juchheim. Jeho mladší bratr a současný jednatel Dipl.-Ing. Bernhard Juchheim zaujal jeho místo. V roce 1989, kdy padla Berlínská zeď, dosáhlo JUMO průlomu: roboty byly poprvé použity při měření teploty.

Globální růst díky špičkovým technologiím

1990-1999

Spolková vláda se přestěhovala z Bonnu do starého a nového hlavního města Berlína. Vývojové oddělení JUMO se přestěhovalo do nové budovy. V průběhu let toto oddělení produkovalo high-tech přístroje, procesní řídicí systémy, chytré převodníky, sběrnicové technologie a nejmodernější vizualizační software. V důsledku toho byl v roce 1997 uveden na trh automatizační systém JUMO mTRON.

Po založení školicího střediska JUMO v roce 1995 utrpěla rodina Juchheimů další ztrátu: v roce 1996 zemřel zakladatel společnosti Moritz Juchheim.

Automatizační systémy, nové cílové skupiny a nové trhy

2000-2009

Nové tisíciletí pro JUMO nezačalo krachem, ale rekordem: společnost poprvé dosáhla obratu přes 100 milionů eur. V roce 2002, kdy byla zavedena pro hotovostní platby evropská měna, JUMO slavnostně otevřelo novou prodejní a výrobní budovu pro produktovou řadu teplotních senzorů v průmyslovém parku Eisweiher. Budova měla celkovou plochu 4 680 m².

V roce 2003 se ze značky JUMO stal název společnosti a jednatelem se stal Dipl.-Kfm. Michael Juchheim po boku svého otce Bernharda. JUMO rostlo zvláště na asijských a východoevropských trzích a získalo nové cílové skupiny pomocí kompletního automatizačního systému.


Plasty, excelentní růst, nové struktury

2010-současnost

JUMO roste konstantně a nyní zaměstnává více než 2 500 lidí po celém světě. Certifikace laboratoře DKD společností Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH (DAkkS) otevřela dveře novým službám. V roce 2012 bylo otevřeno nové logistické centrum a v roce 2013 byl získán pozemek o rozloze 100 000 m² pro nový závod na výrobu senzorů.

V roce 2016 JUMO uskutečnilo dosud jedinou akvizici externí společnosti převzetím PGT Thermprozesstechnik GmbH. Tato společnost se specializací na výrobu inovativních plastových teplotních snímačů byla již řadu let systémovým partnerem JUMO. Společnost JUMO získala několik ocenění za nadprůměrný růst a za příkladného zaměstnavatele.

V roce 2020 je třetím jednatelem jmenován Dimitrios Charisiadis. Zodpovídá za oblasti „Obchod, vývoj a výroba“. Bernhard Juchheim je dále zodpovědný za „Lidské zdroje“ a Michael Juchheim za „IT a finance“.

Od roku 2022 se Bernhard Juchheim a Michael Juchheim zaměřují na svou roli akcionářů v rodinné společnosti a ustoupili z provozního řízení. Kromě Dimitriose Charisiadise byl novým jednatelem jmenován Steffen Hoßfeld.

2023: JUMO feiert 75. Geburtstag!

Nur 4 Prozent aller Firmen in Deutschland werden über 70 Jahre alt. 75 JUMO-Jahre waren deshalb ein mehr als würdiger Anlass, um die Geschichte eines außergewöhnlichen Unternehmens zu feiern. Dabei war von Anfang an klar, dass die Mitarbeitenden im Jubiläumsjahr im Mittelpunkt stehen sollten. Denn sie haben JUMO zu dem gemacht, was es heute ist: Ein global agierender, erfolgreicher Mittelständler und „Hidden Champion“, der seine Wurzeln als Familienunternehmen nie aus dem Blick verloren hat.

Getreu dem Geburtstagsmotto hat das Jubiläums-Projektteam 12 Monate lang mit zahlreichen Events und Aktionen die JUMO-Mitarbeitenden „in Bewegung“ gesetzt und zahlreiche unvergessliche Momente beschert.