Kalibrace

Kalibrace – nejdůležitější otázky a odpovědi

Kalibrace se již dávno stala nedílnou součástí každodenního průmyslového života jako standardní postup pro zajištění přesnosti měření. Poprvé zdokumentována na konci 18. století se nadále vyvíjela a stala se důležitou součástí kontroly kvality a hladkého provozu průmyslových závodů. Nejdůležitější fakta o kalibraci měřicích zařízení se dozvíte níže.

Obsah

Co je kalibrace?

Kalibrace je technicko-právní akt, který kontroluje přesnost měření měřicího zařízení. To se provádí porovnáním údajů kalibrovaného zařízení se standardním nebo referenčním zařízením, o kterém je již známo, že je přesné. Cílem kalibrace je zajistit, aby testované zařízení poskytovalo reprodukovatelné a přesné výsledky.

Proč je třeba kalibrovat měřicí zařízení?


Měřicí zařízení je třeba kalibrovat, aby byla zajištěna jejich přesnost a spolehlivost v čase. Časem se totiž mohou stát nepřesnými v důsledku opotřebení, vlivů prostředí nebo jiných faktorů.

Kromě toho je kalibrace měřicího zařízení zásadní pro splnění bezpečnostních norem. To platí zejména v kritických průmyslových odvětvích, jako je lékařská technika nebo letecký průmysl, kde nepřesná měření mohou vést k vážným bezpečnostním rizikům, stejně jako ve výzkumu a vývoji k zajištění integrity a spolehlivosti dat.

Kalibrace pomáhá uživatelům měřicích přístrojů vyhovět vládním předpisům a průmyslovým standardům a předchází chybám ve výrobě, které mohou být způsobeny nepřesnými měřeními.


Která měřicí zařízení je třeba kalibrovat?

V pravidelných intervalech je třeba kalibrovat různá měřicí zařízení, včetně vah, teploměrů, odporových teploměrů, termočlánků, tlakoměrů, průtokoměrů, délkových měřidel, elektrických měřicích zařízení a mnoha dalších testovacích zařízení. V podstatě každé zařízení používané pro přesná měření v průmyslových, vědeckých nebo lékařských aplikacích vyžaduje pravidelnou kalibraci.

Kdo smí kalibrovat měřicí zařízení?

Kalibrace měřicích zařízení mohou být prováděny externími zkušebními a kalibračními laboratořemi i interními odpovědnými útvary v rámci společnosti. Tato flexibilita umožňuje společnostem vybrat si vhodnou volbu pro kalibraci svého měřicího zařízení v závislosti na jejich konkrétních znalostech a zdrojích.

Jak rozlišujeme kalibrace?

Kalibrace mohou být prováděny pomocí měřených veličin nebo různých měřicích zařízení, pokud je to možné. Hovoří se mimo jiné o kalibraci teploty, kalibraci tlaku nebo kalibraci vlhkosti. V závislosti na měřené proměnné a měřicím zařízení se používají různé kalibrační postupy a referenční standardy.

Jak často by se měly provádět kalibrace?

Četnost, s jakou by měly být kalibrace prováděny, se může lišit v závislosti na typu přístroje, jeho zamýšleném použití, specifických průmyslových požadavcích a podmínkách prostředí. Mezi důležitá kritéria patří: doporučení výrobce, intenzita používání, úřední požadavky a historické údaje. V praxi se mnoho společností přiklání k ročním intervalům kalibrací. V každém případě je důležité, aby rozhodnutí o frekvenci kalibrace bylo pečlivě zdokumentováno a pravidelně přezkoumáváno, aby bylo zajištěno, že bude i nadále vhodné.

Jaké jsou tolerance měření?

Tolerance měření definují přijatelný rozsah chyb nebo meze odchylky povolené při měření konkrétní hodnoty. Jsou klíčovou součástí kontroly kvality ve výrobních procesech a dalších aplikacích, kde je důležitá přesnost. Definování tolerancí měření zahrnuje několik klíčových aspektů. Mezi ně patří mimo jiné: příslušné požadavky a také definované horní a dolní mezní hodnoty.

V mnoha průmyslových odvětvích existují standardizované tolerance, které jsou stanoveny v normách jako ISO nebo DIN. Tyto normy usnadňují komunikaci a standardizaci tolerancí napříč různými průmyslovými odvětvími a aplikacemi.


Jaké měřicí body je třeba stanovit pro kalibraci?

Počet a výběr měřicích bodů pro kalibraci závisí na různých faktorech, jako jsou: typ měřicího zařízení, zamýšlené použití, požadavky konkrétní aplikace a použitelné průmyslové normy. V zásadě by však měl být zmapován celý pracovní rozsah kalibrovaného zařízení tak, aby spodní a horní měřicí body byly již určeny. Při definování měřicích bodů hrají roli také následující faktory:

Požadavky na přesnost

Pro aplikace, kde je vyžadována vysoká přesnost, by mělo být v celém rozsahu měření stanoveno více měřicích bodů tak, aby byla zajištěna přesná kalibrace.

Kritické body

Pro některé aplikace mohou být určité rozsahy měření kritičtější než jiné. V takových případech by měly být při kalibraci brány v úvahu kritické body.

Doporučení a standardy

Mnoho průmyslových odvětví má specifické normy nebo směrnice, které určují, jaké měřicí body by měly být použity pro kalibraci. Tyto normy by měly být dodržovány, aby byla zajištěna shoda a kvalita.

Historická data

Předchozí údaje o výkonu zařízení mohou naznačovat, ve kterých bodech má kalibrované zařízení tendenci vypadnout z tolerančních limitů, a mohou proto být užitečné při výběru bodů měření.

Vzhledem k této komplexnosti je v mnoha případech vhodné kontaktovat akreditovanou laboratoř, která zajistí, že kalibrace splňuje specifické požadavky a normy.

Co se skrývá za akreditovanou kalibrací?

Při akreditované kalibraci provádí laboratoř uznaná oficiálním akreditačním orgánem kalibraci měřicích zařízení. Tento typ kalibrace se provádí podle specifikovaných standardů a norem, které jsou mezinárodně uznávané. Např. v Německu probíhá akreditace kalibračních laboratoří německým akreditačním orgánem (DAkkS).

Co je kalibrační list z akreditované kalibrační laboratoře?

Kalibrační list je dokument, který obsahuje výsledky kalibrovaného měřicího zařízení. Slouží jako důkaz, že měřicí zařízení bylo zkontrolováno na přesnost a spolehlivost. Kalibrační list obvykle obsahuje informace jako je název a adresa laboratoře, která kalibraci provedla, datum a čas kalibrace, naměřené hodnoty před a po kalibraci, informace o příslušné nejistotě měření, kalibračních bodech a další relevantní informace. Kalibrační certifikát je důležitým dokumentem k prokázání návaznosti kalibrace na národní/mezinárodní standardy a k zajištění kvality.

Vzor kalibračního listu DAkkS, str. 1

Vzor kalibračního listu DAkkS, str. 1

Vzor kalibračního listu DAkkS, str. 2

Vzor kalibračního listu DAkkS, str. 2

Co znamená sledovatelnost kalibrace?

S návaznou kalibrací lze výsledky měření kalibrovaného zařízení sledovat zpět k uznávanému národnímu nebo mezinárodnímu standardu prostřednictvím nepřerušeného řetězce srovnání. Každý článek tohoto řetězce musí být sledovatelný, aby byla zajištěna přesnost a spolehlivost celého řetězce. Návazné kalibrace jsou zpravidla prováděny kalibračními laboratořemi DAkkS, takže návaznost měřených veličin prokazuje kalibrační certifikát DAkkS.

Jaký je rozdíl mezi kalibrací a justováním?

Kalibrace a justování jsou dva různé, ale související procesy při práci s měřicími zařízeními. Kalibrace je proces, který určuje, jak přesně měřící zařízení měří, zatímco justování je proces, který zlepšuje přesnost měřícího zařízení. V praxi se oba procesy často kombinují: zařízení se nejprve zkalibruje, aby se zjistila jeho přesnost, a v případě potřeby se pak upraví/najustuje, aby se přesnost měření zvýšila.

Je kalibrace totéž jako cejchování?

Kalibrace a cejchování jsou dva různé procesy, které jsou často zaměňovány, protože oba souvisí s přesností měřicích přístrojů. Navzdory jejich podobnosti však mají různé cíle a právní významy. Kalibrace slouží ke kontrole a dokumentaci přesnosti měření kalibrovaného objektu, přičemž cejchování je zákonný postup, který potvrzuje shodu měřidla s nařízeními vlády. Kalibrace mohou být prováděny akreditovanými laboratořemi nebo interními orgány, zatímco cejchování mohou provádět úřady nebo instituce.